Tento článek byl publikovaný 23.6.2016 na internetových stránkách Vím, co jím.
Klasické skupinové lekce vás nebaví nebo je nestíháte a v posilovně se ztrácíte? Přesto si chcete dát do těla, zpevnit tělo a zredukovat tukové zásoby? Pak by mohl být kruhový trénink přesně pro vás!
|
Zdroj: vše pro cvičení ze Shutterstock |
Pokud chcete hubnout a zároveň formovat postavu, je kruhový trénink ideální variantou. Jedná se o komplexní cvičební program, který zahrnuje prvky kardiovaskulárního a silového cvičení zároveň. Při aerobním cvičení především spalujeme tuky a zvyšujeme výkonnost kardiovaskulárního systému. Jedná se o jakýkoliv pohyb vykonávaný v tempu. Při anaerobním tréninku se zase zvyšuje síla, vytrvalost, flexibilita nebo koordinační schopnosti. Když oba typy cvičení prostřídáme, vznikne kruhový trénink, který je cestou ke štíhlému, pevnému a zdravému tělu.
Co je to tedy kruhový trénink?
Kruhový trénink je krátké, motivující, intenzivní a efektivní cvičení, které do činnosti zapojuje maximální množství svalových skupin. Cvičí se buď s vlastní vahou, nebo s nejrůznějšími pomůckami. Během tréninku se v kruhu přesouváte z jednoho stanoviště na druhé a to v pravidelných intervalech, které trvají zpravidla 30 nebo 60 vteřin. Nedílnou součástí tréninku je pauza mezi jednotlivými cviky. Zpravidla je jen tak dlouhá, aby umožnila cvičícímu pouhý přesun z jednoho stanoviště na druhé.
Doma nebo v posilovně?
Při tréninku v posilovnách to vypadá většinou tak, že během lekce vystřídáte několik strojů, které jsou zaměřeny na různé části těla. Ale abyste si zacvičili kruhový trénink, vůbec nemusíte vytáhnout paty z domu. Cvičit můžete i doma, stačí vám k tomu dvě činky, můžete je nahradit i PET lahvemi naplněnými vodou, pohodlné oblečení, tenisky, hodinky a hudba.
Jak na to?
Časové intervaly si můžete sami nastavit v aplikaci v mobilním telefonu. V tréninku by se měly prostřídat anaerobní cviky na všechny hlavní partie těla. Mezi ně vkládejte právě aerobní cviky, kterými jsou například skákání přes švihadlo, poklus na místě, výstupy na bedýnku v tempu, údery v tempu před sebe nebo kopy stranou. Po dvou až třech týdnech však sestavu cviků a stanovišť změňte, aby si na zátěž vaše tělo příliš nepřivyklo.
Jako před každou pohybovou aktivitou je vhodné se na začátku krátce rozcvičit a rozehřát svaly. Po skončení tréninku se nezapomeňte důkladně protáhnout, abyste předešli bolestem svalů a podpořili rychlejší regeneraci.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.